Меню

Салалас рмалас сйлем таблица



Презентация на тему Салалас ??рмалас с?йлем

Презентация на тему Салалас ??рмалас с?йлем из раздела Педагогика . Доклад-презентацию можно скачать по ссылке внизу страницы. Эта презентация для класса содержит 12 слайдов. Для просмотра воспользуйтесь удобным проигрывателем, если материал оказался полезным для Вас — поделитесь им с друзьями с помощью социальных кнопок и добавьте наш сайт презентаций TheSlide.ru в закладки!

Слайды и текст этой презентации

Салалас құрмалас сөйлем

Салалас құрмалас сөйлем

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлері туралы түсіндіру. ә) дамытушылық: Оқушылардың сабақтас

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлері туралы түсіндіру. ә) дамытушылық: Оқушылардың сабақтас құрмалас сөйлемнің. жасалуы, тұлғалық белгісін дәлелдей алуға, мысал келтіре отырып, талдай білуге, мүмкіндік туғызу. б) тәрбиелік: Оқушылардың тіл мәдениетін жете меңгеруге, зейінді, ұшқыр болуға, адамгершілікке баулу.

Ұйымдастыру кезеңі:Топ басшылар тілек айтады.

Топ басшылар тілек айтады.

Құрмалас сөйлем

Қимыл сын бағыңыңқы

Үй тапсырмасын тест сұрақтары арқылы тексеру. Салалас құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. А) Қарсылықты. В)

Үй тапсырмасын тест сұрақтары арқылы тексеру. Салалас құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. А) Қарсылықты. В) Мезгіл. С) Мекен. D) Мақсат. Е) Себеп. Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем жалғаулығын анықтаңыз. А) Немесе. В) Және. С) Әлде. D) Себебі. Е) Сөйтсе. Кезектес салалас құрмалас сөйлем жалғаулығын анықтаңыз. А) бірақ.

В) та. С) бірде. D) немесе. Е) әйтпесе. Себеп-салдар салалас құрмалас

В) та. С) бірде. D) немесе. Е) әйтпесе. Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем жалғаулығын анықтаңыз. А) өйткені. В) сонда да. С) біресе. D) бірақ. Е) әйтпесе. Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем жалғаулықтарын анықтаңыз. А) Өйткені, себебі. В) Жалғаулығы жоқ. С) Сол үшін, себебі. D) Сөйтсе де, әйтсе де. Е) Әйтпесе, немесе. Салалас құрмалас сөйлемнің түрін анықтаңыз. Биыл мектеп бітіремін және оқуға түсемін. А) Қарсылықты. В) Ыңғайлас. С) Кезектес. D) Талғаулы. Е) Түсіндірмелі. Құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. Оқуға түспеймін, өйткені жұмыс істеуім керек. А) Кезектес.

В) Ыңғайластық. С) Талғаулы. D) Түсіндірмелі. Е) Себеп-салдар. Құрмалас сөйлем түрін

В) Ыңғайластық. С) Талғаулы. D) Түсіндірмелі. Е) Себеп-салдар. Құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. Ол көп уайымдап, үйге келді. А) Салалас құрмалас сөйлем. В) Аралас құрмалас сөйлем. С) Қимыл-сын бағыныңқы. D) Мақсат бағыныңқы. Е) Себеп бағыныңқы. Кезектес салалас құрмалас сөйлем шылауларын көрсетіңіз. А) Сондықтан. В) Өйткені. С) Бірде. D) Әйтсе де. Е) Немесе. Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем шылауын көрсетіңіз. А) Бірақ. В) Және. С) Әлде. D) Себебі. Е) Әйтпесе.

1А 6В 2В

1А 6В 2В 7Е 3С 8С 4А 9С 5В 10А «5» — 9-10 балл «4» — 7-8 балл «3» — 4-6 балл «2» — 3-0 балл

Жаңа сабақ Сабақтас құрмаластың жасалу жолы бағыныңқы сөйлемнің баяндауышына қарай белгіленеді. Шартты рай:-са,-се Көсемше:-а,-е,-й,-ып,-іп,-п,-қалы,-гелі,-ғалы,-геліЕсімше :ған(ген)+-ша(-ше)ған(-ген)+-дай (-дей)ған(ген)+-да(-де)ған(ген)+-менған(ген)+-+-дықтан (-діктен)ған(ген)+-сайын,соң,кезде,уақыттаған(ген)+-ға+шейінған(ген)+-нан(-нен)+бері,кейін,бұрынЕтістік

Сабақтас құрмаластың жасалу жолы бағыныңқы сөйлемнің баяндауышына қарай белгіленеді.
Шартты рай:-са,-се
Көсемше:-а,-е,-й,-ып,-іп,-п,-қалы,-гелі,-ғалы,-гелі
Есімше :
ған(ген)+-ша(-ше)
ған(-ген)+-дай (-дей)
ған(ген)+-да(-де)
ған(ген)+-мен
ған(ген)+-+-дықтан (-діктен)
ған(ген)+-сайын,соң,кезде,уақытта
ған(ген)+-ға+шейін
ған(ген)+-нан(-нен)+бері,кейін,бұрын
Етістік негізі:ысымен,-ісімен

Кітаппен жұмыс 171-жаттығу Сергіту сәті. 173-жаттығу Мәтіннен жай сөйлемдерді тауып,сабақтас құрмалас

Кітаппен жұмыс 171-жаттығу Сергіту сәті. 173-жаттығу Мәтіннен жай сөйлемдерді тауып,сабақтас құрмалас сөйлемге айналдырыңдар.

Мәтіндегі салалас ,сабақтас құрмаластарды бөліп жазыңдар.

ВЕНН ДИАГРАММАСЫСабақтас.Салалас

Үй жұмысы: Әдеби шығармалардан сабақтас құрмалас сөйлемге байланысты

Үй жұмысы: Әдеби шығармалардан сабақтас құрмалас сөйлемге байланысты мәтін жазып келу. Бекіту. Кері байланыс.

Источник

Салалас құрмалас сөйлем

Нажмите, чтобы узнать подробности

1. Создать благоприятную эмоциональную обстановку для взаимодействия членов учебного процесса.

2. Научить работать в группах, само- и взаимооцениванию.

3. Посредством подбора заданий повышать речевые и познавательные способности по казахскому языку.

Повышение коммуникативных способностей учащихся по казахскому языку посредством использования инструментов диалогического обучения.

Карточки с дифференцированными заданиями, схемы и рефлексивные таблицы,ИКТ- интерактивная доска, учебник, словарь,словарь фразиологизмов

Просмотр содержимого документа
«Салалас құрмалас сөйлем»

Менің отбасым. Фонетика.Салалас құрмалас сөйлем

Ученики знают и понимают значения слов по данной теме, применяют их для составления предложений, составляют вопросы и ответы на данные вопросы.

1. Создать благоприятную эмоциональную обстановку для взаимодействия членов учебного процесса.

2. Научить работать в группах, само- и взаимооцениванию.

3. Посредством подбора заданий повышать речевые и познавательные способности по казахскому языку.

Повышение коммуникативных способностей учащихся по казахскому языку посредством использования инструментов диалогического обучения.

Карточки с дифференцированными заданиями, схемы и рефлексивные таблицы,ИКТ- интерактивная доска, учебник, словарь,словарь фразиологизмов

Этапы урока

Действие учителя

Действие учащихся

Этап организации и вызова

Приветстует учащихся и создает положительный психологический настрой на урок приемом «Самый лучший комплимент»

Ученики ,в кругу взявшись за руки ,говорят друг другу комплименты. Например : «Лаура, ты сегодня самая . »

Деление на группы

Разделить учащихся по группам по вырезкам картины

Ученики собирают общую картинку по вырезкам, и собираются в группы по собранной картине

Мотивация учащихся на обучение

Чтобы узнать тему нашеге урока прошу обратиь внимание слова на стикере: перевести слова и какую имеют родственную связь(свекровь,золовка,свекр, зять, сноха, деверь, шурин, своячница, свояк, мачеха,отчим,падчерица). Это мобилизовало начало урока на взаимодействие в группе. На нахождение родственных связей «Адасқалған буындар». Интересное задание было воспринято детьми с энтузиазмом, и они без затруднений нашли искомое слово «отбасым».( устно фонетический разбор)

Читайте также:  Заполните таблицу гринев и швабрин

слайд .Учитель показывает слайд с картинками семьи

Уч-ся группы переводят слова,каждый ответ оценивается учащимися на оценивающем листе знаком «+»

Ученики должны предположить тему урока ,аргументируют ее схемой на кластере (Менің отбасым )

Работа с учебником(стр 11-12)

задание на чтение и понимание текста и ответ на вопрос «Отбасында кімдер бар?» нужно подсчитать, кто есть в семье.

Следующим заданием было продолжить пословицы. Для всех групп по одной пословице

1. . тұрып ұл сөйлесе-.

. тұрып қыз сөйлесе-.

2. Анадан артық. бар ма?

Ашудан жаман. бар ма?

3. Отбасына. салма.

Керекті сөздер: (әке,шеше,бойжеткені,ержеткені,дос,қас,өрт)

Уч-ся внимательно читают текст ,обсуждают и спикер каждой группы дает ответ и поясняет почему они так думают.

Каждый учащийся который находил правильный ответ ставит себе на оценивающий лист знак +)

Физминутка «Смотрю в небо»-«Аспанға қараймын»

Разноуровневые задания по карточкам

Выполняют уровневые задания по выбору ,по критериям производят оценивание

Мини тест по теме 10 Вопросов

Уч- ся выполняют, осуществляют взаимопроверку Оценка по критериям. 9-10 пр.отв. –«3 –балла»; «7-8 — 2балла»;

Этап закрепления и рефлексия

-Какая была тема урока?

Выставляет оценки по суммировнным баллов. Предлогает лидерам групп комментировать работу группы.Рефлексия. Домашнее задание (письменное вставь нужную букву)

Называют тему урока.

Суммируеют баллы по уроку и выставляют на общем листе оценивания класса.

Лидер группы комментирует работу группы и каждого в группе.

Источник

Салалас ??рмалас с?йлем

Нажмите, чтобы узнать подробности

Автор слова и основоположник направления — итальянский поэт Филиппо Маринетти (поэма «Красный сахар»). Само название подразумевает культ будущего и дискриминацию прошлого вместе с настоящим. 20 февраля 1909 г. в газете «Фигаро» Маринетти опубликовал «Манифест футуризма». Он был написан для молодых итальянских художников. Маринетти писал: «Самые старые среди нас — тридцатилетние, за 10 лет мы должны выполнить свою задачу, пока не придёт новое поколение и не выбросит нас в корзину для мусора…». В манифесте Маринетти провозглашается «телеграфный стиль», что, в частности положило начало ещё иминимализму[источник не указан 1352 дня].

Помимо Маринетти, основоположниками футуризма были

Просмотр содержимого документа
«Салалас ??рмалас с?йлем »

Салалас құрмалас сөйлем

Салалас құрмалас сөйлем

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлері туралы түсіндіру. ә) дамытушылық: Оқушылардың сабақтас құрмалас сөйлемнің. жасалуы, тұлғалық белгісін дәлелдей алуға, мысал келтіре отырып, талдай білуге, мүмкіндік туғызу. б) тәрбиелік: Оқушылардың тіл мәдениетін жете меңгеруге, зейінді, ұшқыр болуға, адамгершілікке баулу.

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлері туралы түсіндіру. ә) дамытушылық: Оқушылардың сабақтас құрмалас сөйлемнің. жасалуы, тұлғалық белгісін дәлелдей алуға, мысал келтіре отырып, талдай білуге, мүмкіндік туғызу. б) тәрбиелік: Оқушылардың тіл мәдениетін жете меңгеруге, зейінді, ұшқыр болуға, адамгершілікке баулу.

Ұйымдастыру кезеңі: Топ басшылар тілек айтады.

Ұйымдастыру кезеңі:

Топ басшылар тілек айтады.

Құрмалас сөйлем Салалас Сабақтас Мезгіл бағыныңқы Мақсат бағыныңқы Ыңғайлас Жалғаулық-сыз Себеп бағыныңқы кезектес талғаулы Қарсылықты бағының қы Себеп-салдар түсіндірмелі Қимыл сын бағыңыңқы Шартты бағыныңқы

Қимыл сын бағыңыңқы

Үй тапсырмасын тест сұрақтары арқылы тексеру. Салалас құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. А) Қарсылықты. В) Мезгіл. С) Мекен. D) Мақсат. Е) Себеп. Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем жалғаулығын анықтаңыз. А) Немесе. В) Және. С) Әлде. D) Себебі. Е) Сөйтсе. Кезектес салалас құрмалас сөйлем жалғаулығын анықтаңыз. А) бірақ.

Үй тапсырмасын тест сұрақтары арқылы тексеру. Салалас құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. А) Қарсылықты. В) Мезгіл. С) Мекен. D) Мақсат. Е) Себеп. Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем жалғаулығын анықтаңыз. А) Немесе. В) Және. С) Әлде. D) Себебі. Е) Сөйтсе. Кезектес салалас құрмалас сөйлем жалғаулығын анықтаңыз. А) бірақ.

В) та. С) бірде. D) немесе. Е) әйтпесе. Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем жалғаулығын анықтаңыз. А) өйткені. В) сонда да. С) біресе. D) бірақ. Е) әйтпесе. Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем жалғаулықтарын анықтаңыз. А) Өйткені, себебі. В) Жалғаулығы жоқ. С) Сол үшін, себебі. D) Сөйтсе де, әйтсе де. Е) Әйтпесе, немесе. Салалас құрмалас сөйлемнің түрін анықтаңыз. Биыл мектеп бітіремін және оқуға түсемін. А) Қарсылықты. В) Ыңғайлас. С) Кезектес. D) Талғаулы. Е) Түсіндірмелі. Құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. Оқуға түспеймін, өйткені жұмыс істеуім керек. А) Кезектес.

В) та. С) бірде. D) немесе. Е) әйтпесе. Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем жалғаулығын анықтаңыз. А) өйткені. В) сонда да. С) біресе. D) бірақ. Е) әйтпесе. Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем жалғаулықтарын анықтаңыз. А) Өйткені, себебі. В) Жалғаулығы жоқ. С) Сол үшін, себебі. D) Сөйтсе де, әйтсе де. Е) Әйтпесе, немесе. Салалас құрмалас сөйлемнің түрін анықтаңыз. Биыл мектеп бітіремін және оқуға түсемін. А) Қарсылықты. В) Ыңғайлас. С) Кезектес. D) Талғаулы. Е) Түсіндірмелі. Құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. Оқуға түспеймін, өйткені жұмыс істеуім керек. А) Кезектес.

В) Ыңғайластық. С) Талғаулы. D) Түсіндірмелі. Е) Себеп-салдар. Құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. Ол көп уайымдап, үйге келді. А) Салалас құрмалас сөйлем. В) Аралас құрмалас сөйлем. С) Қимыл-сын бағыныңқы. D) Мақсат бағыныңқы. Е) Себеп бағыныңқы. Кезектес салалас құрмалас сөйлем шылауларын көрсетіңіз. А) Сондықтан. В) Өйткені. С) Бірде. D) Әйтсе де. Е) Немесе. Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем шылауын көрсетіңіз. А) Бірақ. В) Және. С) Әлде. D) Себебі. Е) Әйтпесе.

В) Ыңғайластық. С) Талғаулы. D) Түсіндірмелі. Е) Себеп-салдар. Құрмалас сөйлем түрін анықтаңыз. Ол көп уайымдап, үйге келді. А) Салалас құрмалас сөйлем. В) Аралас құрмалас сөйлем. С) Қимыл-сын бағыныңқы. D) Мақсат бағыныңқы. Е) Себеп бағыныңқы. Кезектес салалас құрмалас сөйлем шылауларын көрсетіңіз. А) Сондықтан. В) Өйткені. С) Бірде. D) Әйтсе де. Е) Немесе. Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем шылауын көрсетіңіз. А) Бірақ. В) Және. С) Әлде. D) Себебі. Е) Әйтпесе.

1А 6В 2В 7Е 3С 8С 4А 9С 5В 10А «5» - 9-10 балл «4» - 7-8 балл «3» - 4-6 балл «2» - 3-0 балл

1А 6В 2В 7Е 3С 8С 4А 9С 5В 10А «5» — 9-10 балл «4» — 7-8 балл «3» — 4-6 балл «2» — 3-0 балл

Жаңа сабақ Сабақтас құрмаластың жасалу жолы бағыныңқы сөйлемнің баяндауышына қарай белгіленеді. Шартты рай:-са,-се Көсемше:-а,-е,-й,-ып,-іп,-п,-қалы,-гелі,-ғалы,-гелі Есімше : ған(ген)+-ша(-ше) ған(-ген)+-дай (-дей) ған(ген)+-да(-де) ған(ген)+-мен ған(ген)+-+-дықтан (-діктен) ған(ген)+-сайын,соң,кезде,уақытта ған(ген)+-ға+шейін ған(ген)+-нан(-нен)+бері,кейін,бұрын Етістік негізі:ысымен,-ісімен

Сабақтас құрмаластың жасалу жолы бағыныңқы сөйлемнің баяндауышына қарай белгіленеді.

Кітаппен жұмыс 171-жаттығу Сергіту сәті. 173-жаттығу Мәтіннен жай сөйлемдерді тауып,сабақтас құрмалас сөйлемге айналдырыңдар. Мәтіндегі салалас ,сабақтас құрмаластарды бөліп жазыңдар.

Кітаппен жұмыс 171-жаттығу Сергіту сәті. 173-жаттығу Мәтіннен жай сөйлемдерді тауып,сабақтас құрмалас сөйлемге айналдырыңдар.

Читайте также:  Классический макет сводной таблицы

Мәтіндегі салалас ,сабақтас құрмаластарды бөліп жазыңдар.

ВЕНН ДИАГРАММАСЫ Салалас Сабақтас.

ВЕНН ДИАГРАММАСЫ

Үй жұмысы: Әдеби шығармалардан сабақтас құрмалас сөйлемге байланысты мәтін жазып келу. Бекіту. Кері байланыс.

Үй жұмысы: Әдеби шығармалардан сабақтас құрмалас сөйлемге байланысты мәтін жазып келу. Бекіту. Кері байланыс.

Источник

Салалас ??рмалас с?йлем. 8 сынып

Сабақтың тақырыбы: Салалас құрмалас сөйлем туралы түсінік. Назымбекова Гульнар Тілімді алса сұлтаным,Бұл сапарға бармасын.Бұл олжадан алмасын.Көп жылады дегейсің,Үйдегі нашар жолдасың!Сұлтаныма сәлем де,Тілімді алса бармасын,Біз байлаған тұлпарда.43 күндік кемдік бар?Үзінді қай жырдан алынған? Қай тұлпар туралы айтылып тұр? Осы кезде шапқылаған ат дүбірі еміс – еміс естілгендей болды да, іле: «Қарағым, қарағым!» деген иесінің дірілдеген даусы дәл құлағының түбінен шықты.Ақтық рет ышқынып, басын көтеріп алған ол сары аттан домалай түсіп, тізерлеп отыра кеткен Ақанның құшағына жағын төседі. «Айдалада жалғыз қалдырмай жеттің бе, үлгердің бе? Менің қазам енді жеткен шығар, ризамын саған, бақыл бол!» деп кісінеген оның ашық қалған көзінде мөлтілдеген жас төгілмей тұнып тұр.Ақанның көзінен бір тамшы жас өлі көзге үзіліп түскенде, жан біткендей дір етті. Ақан аһ ұрып, он жыл серік болған аяулы досының жансыз көзін жапты.Үзінді кім туралы? Ертеңіне бұл хабарды естіген жайлаудағы жұрт, оны көру үшін жан – жақтан ағылып жатты.Соғыс әлі бітпеген, халықтың қам көңіл кезі ғой, бейне майданнан тағы бір жаралы жауынгер оралғандай ғаріп күйге түскен есіл жануарды көргенде, көздеріне жас алып, жыламаған ешкім қалмады.Кімнің шығармасы? І топ. «Тайбурыл»ІІ топ. «Құлагер»ІІІ топ. «Қозыкүрең» ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. 1.Ұяшық астында жасырынған сұрақтарға жауап беру. 1 2 3 4 5 6 1. Сөйлем дегеніміз не? Ол айтылу мақсатына қарай қалай бөлінеді? 2.Сөйлем құрылысына қарай қалай бөлінеді? Жай сөйлем дегеніміз не? 3.Жай сөйлемнің түрлерін ата. Жақты, жақсыз сөйлем дегеніміз не? 4.Жалаң , жайылма сөйлем дегеніміз не? 5.Толымды, толымсыз сөйлем дегеніміз не? 6.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? Ол қалай бөлінеді? Жасырынған сөз. 1 С 2 И 3 Н 4 Т 5 А 6 К 7 С 8 И 9 С Құрамындағы жай сөйлемдерінің баяндауыштары тиянақты болып, өзара тең дәрежеде байланысқан құрмалас сөйлемнің түрін салалас құрмалас сөйлем дейміз.Мысалы: Қазақ мемлекеті өз тәуелсіздігін алғаннан бері әлемдік қауымдастықтың біразына мүше болды, көптеген елдермен елшілік қарым – қатынас орнатты. Салаластың құрамындағы жай сөйлемдер өзара 2 түрлі жолмен байланысады. 1)Мағыналарының жақындығына қарай іргелес тұрып та, ұласпалы(тиянақсыз) интонация арқылы да байланысады. Мысалы: Мен тәуелсіз елімнің гүлденуіне, көркейе беруіне өз үлесімді қосамын, халқымның жарқын болашағына сенемін. 2) Салаластың құрамындағы жай сөйлемдер өзара жалғаулық шылаулар арқылы байланысады. Шылаулар Салаластың түрлері 1 2 3 4 5 Да,де,та,те,әрі,жәнеБірақ,алайда,дегенмен,сонда да,әйтсе деӨйткені,себебі,сондықтан,неге десеңізНе болмаса,не,немесе,яки,яКейде,бірде,біресе Ыңғайлас мәндіҚарсылық мәндіСебеп – салдар мәнді Талғау мәндіКезектес мәнді Мысалы: 1.Тәуелсіздік арқасында қазақтың асыл арманы әнге айналды және өзге дербес елдермен тереземіз теңесті.2.Еліміздің болашағы келер ұрпақтың қолында, сондықтан қазіргі қазақ жастары терең білім алуға, мәдениетті адам болуға ұмтылуы тиіс. Кітаппен жұмыс. 96-жаттығу. 1)Берілген мақал – мәтелдердің екінші сыңарын өздерің ойлап тауып, салалас құрмаласқа айналдырып жазыңдар.І топ. 1 – 5 сөйлем.ІІ топ. 6 – 10 сөйлем.ІІІ топ. 11 – 15 сөйлем. 2) Тұрлаулы мүшелердің астын сызыңдар. Талдау жұмыстары. І топ. Синтаксистік сатылай кешенді талдау жасау. 1991 жылы Қазақстан өз Тәуелсіздігін алды, бірінші президент сайланды. ІІ топ. “Тәуелсіздік” сөзіне дыбыстық мінездеме бер. ІІІ топ. Синтаксистік сатылай кешенді талдау жасау. Біз Қазақстанда тұратынымызды мақтан етеміз. 3. «Білімпаздардың қалашығы». Сәйкестендіру тесті. 1.Қазақстан Республикасы ұлан – байтақ жерді алып жатыр, ол ұлан – ғайыр кең өлке. 2.Отан деген сөзді күнде естиміз, себебі Отан дегеніміз – адамның туып өскен жері. 3.Адамның жақсы,бақытты өмір сүруі көп жағдайда Отанға деген сүйіспеншілігіне байланысты. 4.Отан – ошағым. 5.Тәуелсіздік ұлттың санасын оятып, баршаны ата-баба жолына үңілдірді. Сабақтас құрмалас сөйлем Жалаң сөйлем Жалғаулықты салалас құрмалас сөйлем Жақты сөйлем Жалғаулықсыз салалас құрмалас сөйлем 4.Шығармашылық жұмыс. «Қазақстан» сөзіне кластер толтырамыз, жазылған сөздерді байланыстырып мәтін құрау. Қазақстан Қазақстан 4.Шығармашылық жұмыс. «Мен Тәуелсіз елдің ұланымын» деген тақырыпқа ойтолғау жазу. Жұмбақ сұрақтар. 1.Синтаксистік бір атау, күрделі ойды білдіреді,үш салаға бөлінеді. 2.Әрбір жай сөйлемі тең тіркеседі. Бірінен – бірін бөліп айтса да, Әрқайсысы жеке ойды көрсетеді. 3.Алдыңғысы соңғысына ереді, Тиянақты жағы тірек болып келеді. Бұлай байланысқан сөйлемдерде , Қайсысының мағынасын Қайсысы ашып береді? V.Үйге тапсырма. 1.Салалас құрмалас сөйлем. 2.96 – жаттығуда бірыңғай мүшелі сөйлемге айналдыру.

Источник

Талғаулы салалас құрмалас сөйлем.

Тақырыбы: Талғаулы салалас құрмалас сөйлем.

Мақсаты: 1. Салалас құрмалас сөйлемнен өткен материалдарды пысықтай отырып, оқушыларды салалас құрмаластың талғаулы түрімен таныстыру;

Читайте также:  Жикаренцев таблица болезней запор

2. Талғаулы салалас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын, мағынасын, ерекшеліктерін меңгерту, оқушылардың тілін, сөйлеу тұрғысынан ойлау қабілетін дамытып, сауаттылығын арттыру;

3. Сөйлемдер арқылы оқушыларды адамгершілікке, бірлікке,еңбекке тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақ әдісі: тест сұрақтары, сұрақ-жауап, талдау, топтастыру, ой шақыру,

кубизм, тұжырымдау, жаттығу жұмыстары.

Көрнекілігі: таблица-планшет, таблица, сигналдық кеспе, бор, тақта, слайд.

Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих, эстетика, сызу.

ІІ. Оқушыларды түгелдеп, үй тапсырмасын пысықтау мақсатымен тест сұрақтарын таратамын да, 3 минутта дұрыс, нақты, дәл орындап, фамилиясын жазуды тапсырамын. Қорытындысын экспорт – сарапшы Жанат Қорғанбекова шығарады.

Қорытынды есепке алынып, бағаланады.

ІІІ. Оқушылардың өзіндік ой-пікірлерін қалыптастырып, жұмыс қабілетін арттыру үшін 5 топқа бөліп, тобымен отырғызамын.

І топ – сұрақ қоюшы

ІІ – ІІІ – ІҮ – жауап беруші

а) Әр топтың мақсатымен таныстырып,сарапшы топтың әділдігін, пікірін, қорытындылау;

ә) Тест қорытындысын тыңдау;

б) Қойылған теориялық сұрақтар тақырыпты, өткен материалдарды толық қамтуы тиіс.

в) Сарапшы топ берілген сұрақ-жауаптарға талдау жасайды.

ІҮ. Жаңа сабаққа кіріспе.

Қызығушылығын ояту. Болжау. Ой шақыру.

Талға, Талғам, Талғампаз, Талғау деген сөздердің мағынасын қалай түсінесіңдер?

Мағынасын түсіндіргеннен кейін, тірек сөздері арқылы жаңа сабақты бастаймын.

Талағаулы салалас құрмалас.

1. Шындықты не көзімен көрген айтар немесе құлағымен естіген айтар.

2. Бұл жерде я сен тұрасың, я мен тұрамын. / — я — , я — /

Жалғаулықтары: не, немесе, я, яки, болмаса, әйтпесе, әлде, не болмаса, я болмаса;

Салыстыр: Омар я Алматыға, я Астанаға барады. (сөйлемнің бірыңғай мүшесі)

Тұжырым: 1. Талғаулы салаластың құрамына енген сөйлемдердегі

іс-әрекеттің біреуі ғана орындалуы мүмкін;

2. Талғаулы салалас құрмалас компоненттері тек қана

3. Жалғаулықтардан бұрын келетін жай сөйлемнің алдынан үтір

4. Жалғаулықтарын алып тастаса, ыңғайласқа айналады;

Ү. Жаттығу жұмысын орындау. №14

(Тақтада – 3 оқушы орындайды) Қалғаны өз бетінше орнында орындайды.

Талғаулы салалас құрмаласты теріп жазу, сызбасын сызу.

1. Кезек-кезек шелекті не машинамен айналдырып шығарады, не атпен айналдырып тартып шығарады. / — не — , не — /.

2. Я алқымда булығып ашу тұрды, я көзінде жаңа біа үрей тұрды.

3. Тура келесің бе, әлде жолдағы ауылдарға соқтың ба? / — әлде — ? /.

ҮІ. Бекіту. Кубизм тапсырмалары:

1. Талғаулы салалас құрмалас схемасын сызыңыз.

Маған бура я жетер, я жетпес.

2. Салыстырыңыз.Қайсысы талғаулы салалас?

а) Күн батты, тауды көлеңке басты.

ә) Не күн батар, не тауды көлеіке басар.

3. Сөйлем құрастырыңыз: / я — , я — /.

4. Талғаулы салалас құрмалас жалғаулықтарын іздеңіз:

бірақ, әрі, өйткені, я, яки, және, не болмаса.

5. Айырмашылығын айтыңыз.

6. Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз? Эссе жазу.

ҮІІ. Үйге тапсырма: 16-жаттығуды жазу; ережелерді жаттау.

ҮІІІ. Қорытынды: Бүгінгі сабақта талғаулы салалас құрмалас сөйлемнің ерекшеліктеріне көз жеткіздік, келесі сабағымыз – кезектес салалас құрмалас сөйлем.

ІХ. Бағалау.

  • Все материалы
  • Статьи
  • Научные работы
  • Видеоуроки
  • Презентации
  • Конспекты
  • Тесты
  • Рабочие программы
  • Другие методич. материалы

Номер материала: ДБ-013168

Не нашли то что искали?
